Le Journal Sportif.Com

Le Journal Sportif, is the Bridge between, the Old and the New Sports Generations.
Home            Fight Schedule
 

Full Color Flyers in 24 hours! Make International phone calls free...

  Visit: www.rebtel.com/u/sbreton

  Upcoming fight schedule

SCHEDULE 2011

By Dan Rafael
ESP

 

August 25

At Los Angeles (FSN): Hector Serrano vs. Juan Garcia, 6 rounds, lightweights; Ramon Valadez vs. Noe Lopez Jr., 6 rounds, lightweights; Jose Sanchez vs. Ricardo Garcia, 4 rounds, junior lightweights; Ernesto Ocon vs. Juan Carlos Diaz, 4 rounds, welterweights; Dion Savage vs. Edward Tigs, 6 rounds, super middleweights

August 26

At Chicago (Telefutura): Frankie Gomez vs. Adrian Granados, 8 rounds, junior welterweights; Omar Figueroa vs. Marcos Herrera, 8 rounds, lightweights; Luis Santiago vs. Clifford McPherson, 4 rounds, welterweights; Juan Bustamante vs. Andrew Kato, 4 rounds, lightweights; Daniel Sotelo vs. Ronnie Fuentez, 4 rounds, welterweights; Tony Harrison vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights At Kissimmee, Fla. (Telemundo): Jose Nieves vs. Cuauhtemoc Vargas, rematch, 12 rounds, junior featherweights; Xavier Burgos vs. Jose Duran, 4 rounds, welterweights; Hairon Socarras vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Erkan Teper vs. Twillie Herring, 6 rounds, heavyweights; Philip Penson vs. Angel Martinez, 4 rounds, middleweights; Alan Sanchez vs. Frank Gedeon, 4 rounds, junior middleweights; Luis Torres vs. Jordan Wisenfeld, 4 rounds, junior middleweights; Michael Mendez vs. Antonio Infante, 4 rounds, junior middleweights; Danny Pastrana vs. Luis Cruz, 4 rounds, middleweights; Amos Cowart vs. William Rodriquez, 4 rounds, junior welterweights At Donetsk, Ukraine: Vyacheslav Senchenko vs. Marco Antonio Avendano, 12 rounds, for Senchenko's WBA welterweight title; Karoly Balzsay vs. Stas Kashtanov, 12 rounds, for vacant WBA "regular" super middleweight title

August 27

At Guadalajara, Mexico (Fox Deportes): Ulises "Archie" Solis vs. Jether Oliva, 12 rounds, for Solis' IBF junior flyweight title; Raul Garcia vs. Moses Fuentes, 12 rounds, for Garcia's WBO strawweight title At Leon, Mexico (AT&T U-Verse): Librado Andrade vs. Matt O'Brien, 12 rounds, super middleweights; Enrique Ornelas vs. Alfredo Contreras, 10 rounds, light heavyweights; Hugo Salas vs. Tomas Sierra, 10 rounds, lightweights; Gabriel Soto vs. Juan Jose Torres, 8 rounds, welterweights; Jorge Romero vs. Ramiro Mendoza, 6 rounds, lightweights; Ivan Morales vs. Rene Olvera, 6 rounds, junior bantamweights; Roberto Manzanarez vs. Edgar Martinez, 6 rounds, junior featherweights; Mario Martinez vs. Lalo Zaragoza, 6 rounds, junior featherweights; Oscar Avimellas vs. Juan Miguel Lopez, 4 rounds, middleweights; Sergio Torres vs. Salvador Ramirez, 6 rounds, middleweights; Jacobo Montes vs. Leonard Bedolla, 4 rounds, featherweights; Marcos Alvarado vs. Ricardo Ruiz, 4 rounds, flyweights; Luis Oliva vs. Alberto Hernandez, 4 rounds, bantamweights At Erfurt, Germany (Epix): Alexander Povetkin vs. Ruslan Chagaev, 12 rounds, for vacant WBA "regular" heavyweight title; Robert Helenius vs. Sergei Liakhovich, 12 rounds, heavyweights; Artur Hein vs. Tony Averlant, 12 rounds, light heayweights; Dominik Britsch vs. Steven Bendall, 8 rounds, middleweights; Marcos Nader vs. Gianmario Grassellini, 8 rounds, middleweights; David Graf vs. Viktor Szalai, 4 rounds, cruiserweights; Mario Stein vs. Vadzim Lazarevich, 6 rounds, cruiserweights At Atlantic City, N.J.: Vinny Maddalone vs. Mike Sheppard, 10 rounds, heavyweights; Shamone Alvarez vs. Chris Fernandez, 8 rounds, welterweights; Jason Escalera vs. TBA, 6 rounds, super middleweights; Kevin Rooney Jr. vs. Carlos Perez, 4 rounds, junior middleweights; Ismael Garcia vs. Luis Crème, 4 rounds, junior middleweights; Althea Saunders vs. TBA, 4 rounds, female lightweights At Fallon, Nev.: Derek Hinkey vs. Anthony Bartinelli, 6 rounds, middleweights; Lonnie Smith vs. Arron Robinson, 6 rounds, junior lightweights; Rogilio Vargas vs. Thomas Haines, 4 rounds, super middleweights; Carlos Gaytan vs. Gregorio Veramontes, 4 rounds, light heavyweights; Oscar Vasquez vs. Vincente Medillen, 4 rounds, junior bantamweights; Carey Dupre vs. Albert Avina, 4 rounds, cruiserweights; Donyil Livingston vs. Roberto Yong, 4 rounds, middleweights

August 31

At Tokyo: Koki Kameda vs. David De La Mora, 12 rounds, for Kameda's WBA "regular" bantamweight title; Hugo Cazares vs. Tomonobu Shimizu, 12 rounds, for Cazares' WBA junior bantamweight title At Hobart, Australia: Daniel Geale vs. Eromosele Albert, 12 rounds, for Geale's IBF middleweight title; Garth Wood vs. Johannes Mwetupunga, 12 rounds, middleweights At Tokyo: Koki Kameda vs. David De La Mora, 12 rounds, for Kameda's WBA "regular" banatamweight title

September 2

At Salinas, Calif. (Telefutura): Eloy Perez vs. Daniel Jimenez, 10 rounds, junior lightweights; James Parison vs. Paul Mendez, 6 rounds, middleweights; Manuel Avila vs. Ruben Calderon, 6 rounds, junior featherweights; Ramon Morales vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Rudy Puga vs. Raul Talamontes, 4 rounds, middleweights; Jonathan Chicas vs. TBA, 4 rounds, welterweights At Bayamon, Puerto Rico: Jose "Chelo" Gonzalez vs. Eddie Soto, 10 rounds, lightweights; McJoe Arroyo vs. TBA, 6 rounds, junior bantamweights; Carlos Negron vs. Epifanio Mendoza, 6 rounds, heavyweights At Buenos Aires, Argentina: Luis Lazarte vs. Nerys Espinoza, 12 rounds, IBF junior flyweight eliminator

September 3

At Biloxi, Miss. (HBO): Jan Zaveck vs. Andre Berto, 12 rounds, for Zaveck's IBF welterweight title; Gary Russell Jr. vs. Leonilo Miranda, 10 rounds, featherweights; Thomas Oosthuizen vs. Aaron Pryor Jr., 12 rounds, super middleweights; Randall Bailey vs. Yoryi Estrella, 10 rounds, welterweights; Luis Del Valle vs. Anthony Nupanyi, 8 rounds, featherweights; Ivan Redkach vs. Vernon Alston, 6 rounds, lightweights; Sergio Vartanov vs. TBA, 6 rounds, welterweights At Mexicali, Mexico (Fox Deportes): Omar Chavez vs. Alberto Martinez, 10 rounds, welterweights; Jorge Paez Jr. vs. Rodrigo Juarez, 10 rounds, welterweights At Los Mochis, Mexico: Humberto Soto vs. Jose Alfaro, 10 rounds, junior welterweights At San Luis Potosi, Mexico: Marco Antonio Rubio vs. Mohammed Akrong, 12 rounds, middleweights At Yerevan, Armenia: Vic Darchinyan vs. Evans Mbamba, 12 rounds, bantamweights At Yorkshire, England: Jamie McDonnell vs. Stuart Hall, 12 rounds, for McDonnell's European bantamweight title

September 9

At Philadelphia (Telefutura): Gabriel Rosado vs. Keenan Collins, 10 rounds, junior middleweights; Ronald Cruz vs. Anges Adjaho, 8 rounds, welterweights; Bryant Jennings vs. Alex Mejias, 6 rounds, heavyweights; Fred Jenkins vs. TBA, 4 rounds, middleweights; Tevin Farmer vs. Joshua Arocho, 4 rounds, junior lightweights; Tolan Tascoe vs. DeCarlo Perez, 4 rounds, welterweights; William Miranda vs. Antonio Robertson, 4 rounds, heavyweights; Kareem Cooley vs. Luis Castro, 4 rounds, lightweights At Hinckley, Minn. (Showtime): Hector Sanchez vs. Vincent Arroyo, 10 rounds, welterweights; Lateef Kayode vs. Felix Cora Jr., 10 rounds, cruiserweights

September 10

At Wroclaw, Poland (HBO): Vitali Klitschko vs. Tomasz Adamek, 12 rounds, for Klitschko's WBC heavyweight title; Andrzej Wawrzyk vs. Devin Vargas, 10 rounds, heavyweights; Ola Afolabi vs. Lukasz Janik, 12 rounds, cruiserweights; Mateusz Masternak vs. TBA, 10 rounds, cruiserweights; Sadam Ali vs. Boris Berg, 8 rounds, welterweights; Mariusz Cendrowski vs. TBA, 8 rounds, middleweights; Maksym Burzak vs. TBA, 8 or 10 rounds, middleweights; Agron Dzila vs. TBA, 4 or 6 rounds, cruiserweights At Atlantic City, N.J. (HBO): Yuriorkis Gamboa vs. Daniel Ponce De Leon, 12 rounds, featherweights; Luis Cruz vs. Antonio Davis, 10 rounds, junior lightweights; Wale "Lucky Boy" Omotoso vs. TBA, 8 rounds, welterweights; Jorge Diaz vs. TBA, 8 rounds, junior featherweights At Bacolod City, Philippines: Ramon Garcia vs. Donnie Nietes, 12 rounds, for Garcia's WBO junior flyweight title At Agua Caliente, Mexico: Argeniz Mendez vs. Juan Carlos Salgado, 12 rounds, for vacant IBF junior lightweight title At Brooklyn, N.Y.: Joel Castillo vs. TBA, 10 rounds, super middleweights; Amanda Serrano vs. TBA, 10 rounds, female junior lightweights; Santander Silgado vs. Harvey Jolly, 6 rounds, cruiserweights; Anthony Irons vs. Leon Green, 6 rounds, welterweights; Ryan Rumaya vs. TBA, 4 rounds, junior featherweights; Denis Douglin vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Zachary Ochoa vs. William Ware, 4 rounds, junior welterweights; Armin Mrkanovic vs. Robert Brown, 4 rounds, cruiserweights; Alvon Acosta vs. Lykan Byfield, 4 rounds, middleweights; Cletis Seldin vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Frank Galarza vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Dinmukhamed Niyazov vs. Matteo Acosta, 4 rounds, junior welterweights; Neuky Santelices vs. Fernando Ramos, 4 rounds, junior lightweights At Fairfax, Va.: Jimmy Lange vs. Raul Munoz, 10 rounds, junior middleweights; Jonathan Reid vs. George Rivera, 8 rounds, junior middleweights; Michael Stewart vs. TBA, 6 rounds, welterweights; Todd Wilson vs. Eric Aiken, 6 rounds, welterweights; Zain Shah vs. Julius Kennedy, 6 rounds, junior middleweights; Scott Sigmon vs. Bruce Rumbolz, 8 rounds, junior middleweights; Lawrence Jones vs. Jose Felix, 6 rounds, middleweights At Belfast, Northern Ireland: Paul McCloskey vs. Breidis Prescott, 12 rounds, WBA junior welterweight eliminator; Kiko Martinez vs. Carl Frampton, 12 rounds, for Martinez's European junior featherweight title At Peoria, Ill.: Donatas Bondoravas vs. Adan Leal, 8 rounds, middleweights; Evette Collazo vs. Jackie Trivilino, 8 rounds, female featherweights; Josh Crouch vs. Lamar Harris, 6 rounds, middleweights; Antwan Robertson vs. Hassan Wasswa, 6 rounds, featherweights; Junior Wright vs. TBA, 4 rounds, light heavyweights

September 14

At Newark, N.J.: Michael Torres vs. Mark Alexander, 8 rounds, junior welterweights; Carlos Vinan vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Max Alexander vs. TBA, 6 rounds, cruiserweights; Vinny O'Brien vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Thomas LaManna vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Tyabb Beale vs. TBA. 4 rounds, heavyweights; Scott Flairlamb vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; John Lennox vs. TBA, 4 rounds, heavyweights; Eddie Edmonds vs. Thomas Baldwin, 4 rounds, middleweights; Tyrone Luckey vs. TBA, 4 rounds, lightweights; Jon Bolden vs. TBA, 4 rounds, heavyweights

September 15

At El Paso, Texas (ESPN Deportes): Jhonny Gonzalez vs. Rogers Mtagwa, 12 rounds, for Gonzalez's WBC featherweight title At London: "Prizefighter: Junior middleweights" (one-night tournament, all bouts 3 rounds, draw TBA), Mehrdud Takaloo, J.J. Bird, Peter Vaughan, Wayne Goddard, Kris Agyei-Dua, Daniel Herdman, Steve Harkin, Jeff Thomas At TBA, Mexico: Giovani Segura vs. TBA, 10 rounds, flyweights At Helsinki, Finland: Giuseppe Lauri vs. Denis Shafikov,12 rounds, for vacant European junior welterweight title

September 16

At Buenos Aires, Argentina: Marcos Maidana vs. TBA, 12 rounds, for Maidana's WBA "regular" junior welterweight title At South Bend, Ind.: Mike Lee vs. Jacob Stiers, 4 rounds, light heavyweights; Glen Tapia vs. Marcus Thompson, 6 rounds, junior middleweights At Wasquahal, France: Ermanno Fegatilli vs. Karim Chakim, 12 rounds, Gegatilli's European junior lightweight title

September 17

At Las Vegas (HBO PPV): Victor Ortiz vs. Floyd Mayweather Jr., 12 rounds, for Ortiz's WBC welterweight title; Erik Morales vs. Lucas Matthysse, 12 rounds, for vacant WBC junior welterweight title; Jessie Vargas vs. Josesito Lopez, 10 rounds, junior welterweights; Kyrone Butler vs. TBA, 4 rounds, junior lightweights; Said Ouali vs. Carson Jones, 10 rounds, welterweights; Marco Antonio Periban vs. TBA, 8 rounds, super middleweights; Anthony Crolla vs. Juan Manuel Montiel, 8 rounds, lightweights; Dion Savage vs. Adonis Stevenson, 6 rounds, middleweights At Los Angeles (HBO PPV): Saul "Canelo" Alvarez vs. Alfonso Gomez, 12 rounds, for Alvarez's WBC junior middleweight title; Hugo Centeno vs. TBA, 4 rounds, welterweights; Ray Rivera vs. TBA, 4 rounds, junior middleweights; Frankie Gomez vs. TBA, 8 rounds, junior welterweights; Antonio Orozco vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights At Parker, Ariz. (Fox Deportes/FSN): Mercito Gesta vs. Manny Perez, 10 rounds, lightweights; Jose Benavidez Jr. vs. TBA, 6 rounds, junior welterweights; Andy Ruiz vs. Yohan Banks, 6 rounds, heavyweights; Jose Roman vs. TBA, 6 rounds, lightweights; Gabino Saenz vs. Esteban Nichol, 4 rounds, featherweights At Belfast, Northern Ireland: Tyson Fury vs. TBA, 12 rounds, for Fury's British and Commonwealth heavyweight titles; Junior Witter vs. Stephen Haughian, 10 rounds, welterweights; Ryan Greene vs. Willie Thompson, 8 rounds, junior middleweights; Kid Galahad vs. TBA, 6 rounds, bantamweights; Phill Fury vs. TBA, 6 rounds, junior middleweights; Tommy Tolan vs. Philip Townsley, 6 rounds, super middleweights; Kevin O'Hara vs. TBA, 6 rounds, junior lightweights At Liverpool, England: Stephen Smith vs. Lee Selby, 12 rounds, for Smith's British and Commonwealth featherweight titles; Paul Smith vs. Danny Butler, 8 rounds, super middleweights

September 21

At Newcastle, Australia: Anthony Mundine vs. Rigoberto Alvarez, 12 rounds, for vacant WBA interim junior middleweight title

September 22

At Tokyo: Etsuko Tada vs. Nongmuay Kokietgym, 10 rounds, female strawweights; Naoko Fujioka vs. Kanittha Kokietgym, 10 rounds, female strawweights; Ammara Kokietgym vs. Mari Ando, 10 rounds, female light minimumweights; Fujin Raika vs. Jelena Mrdjenovich, 10 rounds, female lightweights

September 23

At Cagliari, Italy: Moruti Mthalane vs. Andrea Sarritzu, 12 rounds, for Mthalane's IBF flyweight title

September 24

At Mexicali, Mexico: Jorge Arce vs. TBA, 12 rounds, for Arce's WBO junior featherweight title At Krasnodar, Russia: Dmitry Pirog vs. Gennady Martirosyan 12 rounds, for Pirog's WBO middleweight title At Hamburg, Germany: Alexander Dimitrenko vs. Michael Sprott, 12 rounds, for Dimitrenko's European heavyweight title At Chicago: Roman Karmazin vs. Osumanu Adama, 12 rounds, IBF middleweight title eliminator At Queretaro, Mexico: Oscar Ibarra vs. Sylvester Lopez, 12 rounds, WBC junior bantamweight eliminator At Corpus Christi, Texas: Alfonso Lopez vs. TBA, 10 rounds, super middleweights At East London, South Africa: Nkosinathi Joyi vs. Katsunari Tokayama, 12 rounds, for Joyi's IBF strawweight title

September 30

At Santa Ynez, Calif. (Showtime): Ajose Olusegun vs. Ali Chebah, 12 rounds, WBC junior welterweight eliminator At TBA, Czech Republic: Sergiy Dzinziruk vs. Lukas Konecny, rematch, 12 rounds, for Dzinziruk's WBO junior middleweight title At London: Liam Walsh vs. Paul Appleby, 12 rounds, for Walsh's Commonwealth junior lightweight title; Steve O'Meara vs. Ryan Toms, 10 rounds, junior middleweights

October 1

At Atlantic City, N.J. (HBO): Sergio Martinez vs. Darren Barker, 12 rounds, for Martinez's Ring magazine middleweight title; Brian Vera vs. Andy Lee, rematch, 10 rounds, middleweights; Thomas DuLorme vs. TBA, 8 rounds, welterweights At Bayamon, Puerto Rico (Integrated Sports PPV): Juan Manuel Lopez vs. Mike Oliver, 12 rounds, featherweights; Rocky Martinez vs. Ramon Maas, 12 rounds, junior lightweights; Jonathan Oquendo vs. Sod Looknongyantoy, 12 rounds, WBO junior featherweight eliminator At Las Vegas (Fox Deportes): Toshiaki Nishioka vs. Rafael Marquez, 12 rounds, for Nishioka's WBC junior featherweight title; Roman Gonzalez vs. TBA, 12 rounds, for Gonzalez's WBA junior flyweight title; Jesus Soto Karass vs. Yoshihiro Kamegai, 10 rounds, welterweights At Neubrandenburg, Germany: Sebastian Sylvester vs. Grzegorz Proksa, 12 rounds, for vacant European middleweight title At Newport, Wales: Gavin Rees vs. Derry Mathews, 12 rounds, for Rees' European lightweight title

October 8

At Sheffield, England: Kell Brook vs. Rafal Jackiewicz, 12 rounds, WBA welterweight title eliminator

October 14

At TBA, Germany: Odlanier Solis vs. Varol Vekiloglu, 12 rounds, heavyweights

October 15

At Los Angeles (HBO PPV): Bernard Hopkins vs. Chad Dawson, 12 rounds, for Hopkins' Ring/WBC light heavyweight title; Antonio DeMarco vs. Jorge Linares, 12 rounds, for vacant WBC lightweight title; Kendall Holt vs. Danny Garcia, 12 rounds, WBC/IBF junior welterweight title eliminator; Paulie Malignaggi vs. Orlando Lora, 10 rounds, welterweights At Almaty, Kazakhstan: Gennady Golovkin vs. Lajuan Simon, 12 rounds, for Golovkin's WBA "regular" middleweight title

October 21

At TBA (Showtime): Edwin Rodiguez vs. TBA, 10 rounds, super middleweight

October 22

At TBA (HBO): Nonito Donaire vs. TBA, 12 rounds, for Donaire's WBC/WBO bantamweight titles At Halle/ Westfalen, Germany: Alexander Frenkel vs. Enad Licina, 12 rounds, for Frenkel's European cruiserweight title; Kubrat Pulev vs. Martin Rogan, 12 rounds, heayvweights At Toronto, Canada: Logan Cotton McGuinness vs. Benoit Gaudet, 10 rounds, lightweights

October 28

At Bangkok, Thailand: Pongsaklek Wonjongkam vs. Edgar Sosa, 12 rounds, for Wonjongkam's WBC flyweight title At Atlantic City, N.J.: Tony Thompson vs. Eddie Chambers, 12 rounds, IBF heavyweight eliminator

October 29

At Atlantic City, N.J. (Showtime): Super Six World Boxing Classic final, Andre Ward vs. Carl Froch, WBA/WBC super middleweight unification

November 5

At TBA, Canada (Showtime): Lucian Bute vs. Glen Johnson, 12 rounds, for Bute's IBF super middleweight title At Copenhagen, Denmark: Robert Stieglitz vs. Mikkel Kessler, 12 rounds, for Stieglitz's WBO super middleweight title

November 6

At Tokyo: Takahiro Ao vs. Devis Boschiero, 12 rounds, for Ao's WBC junior lightweight title; Shinsuke Yamanaka vs. Christian Esquivel, 12 rounds, WBC bantamweight eliminator; Toshiyuki Igarashi vs. Wilbert Uicab, 12 rounds, WBC flyweight eliminator

November 10

At TBA (ESPN2): "Salute to America's Heroes" special

November 11

At Las Vegas (Fox Deportes/FSN): Diego Magdaleno vs. TBA, 10 rounds, junior lightweights; Mercito Gesta vs. TBA, 10 rounds, lightweights

November 12

At Las Vegas (HBO PPV): Manny Pacquiao vs. Juan Manuel Marquez, third fight, 12 rounds, for Pacquiao's WBO welterweight title

December 2

At Albuquerque, N.M.: Holly Holm vs. Anne Sophie Mathis, 10 rounds, female welterweights

December 3

At New York (PPV): Miguel Cotto vs. Antonio Margarito, rematch, 12 rounds, for Cotto's WBA junior middleweight title
heavyweight title .