Le Journal Sportif.Com

Le Journal Sportif, is the Bridge between, the Old and the New Sports Generations.
Home            MMA Schedule
 
 
 

Originally Published: April 20, 2011

Upcoming mixed martial arts schedule

Gross By Josh Gross
ESPN.com

August 27

At Rio de Janeiro, Brazil (UFC 134 Rio, Pay-Per-View): Anderson Silva vs. Yushin Okami, 5 rounds, middleweights; Mauricio Rua vs. Forrest Griffin, 3 rounds, light heavyweights; Antonio Rodrigo Nogueira vs. Brendan Schaub, 3 rounds, heavyweights; Ross Pearson vs. Edson Barboza, 3 rounds, lightweights; Yuri Alcantara vs. Felipe Arantes, 3 rounds, featherweights; Thiago Tavares vs. Spencer Fisher, 3 rounds, lightweights; Paulo Thiago vs. David Mitchell, 3 rounds, welterweights; Erick Silva vs. Luis Ramos, 3 rounds, welterweights; Luis Cane vs. Stanislav Nedkov, 3 rounds, light heavyweights; Rousimar Palhares vs. Dan Miller, 3 rounds, middleweights; Yves Jabouin vs. Ian Loveland, 3 rounds, bantamweights; Johnny Eduardo vs. Raphael Assuncao, 3 rounds At Melbourne, Australia (Australian Fighting Championship): Hector Lombard vs. Jesse Taylor, 3 rounds, middleweights At Honolulu, Hawaii (ProElite): Andrei Arlovski vs. Ray Lopez, 3 rounds, heavyweights; Kendall Grove vs. Joe Riggs, 3 rounds, middleweights; Jake Heun vs. Mark Ellis, 3 rounds, heavyweights; Drew McFedries vs. Kala Hose, 3 rounds, middleweights; Sara McMann vs. Raquel Pa'aluhi, 3 rounds, 135-pound fighters; Reagan Penn vs. Paul Gardiner, 3 rounds, welterweights; Chris Cisneros vs. Sale Sproat, 3 rounds, featherweights

September 3

At Kallang, Singapore (One FC - Champion vs. Champion): Eduard Folayang vs. Ole Laursen, 3 rounds, lightweights; Yoshiyuki Yoshida vs. Phil Baroni, 3 rounds, middleweights; Eric Kelly vs. Mitch Chilson, 3 rounds, featherweights; Gregor Gracie vs. Wang Sai, 3 rounds, welterweights; Andy Wang vs. Zorobabel Moreira, 3 rounds, lightweights; Radeem Rahman vs. Susovan Ghosh, 3 rounds, flyweights; Soo Chul Kim vs. Ya Gi Wang, 3 rounds, lightweights; Daniel Mashamaite vs. Yadsanan Sityodtong, 3 rounds, bantamweights; Eddie Ng vs. Chengjie Wu, 3 rounds, featherweights

September 10

At Cincinnati (Strikeforce, Showtime): Ronaldo Souza vs. Luke Rockhold, 5 rounds, middleweights; Daniel Cormier vs. Antonio Silva, 3 rounds, heavyweights; Josh Barnett vs. Sergei Kharitonov, 3 rounds, heavyweights; Roger Gracie vs. Muhammed Lawal, 3 rounds, light heavyweights; Rafael Cavalcante vs. Yoel Romero, 3 rounds, light heavyweights; Josh Thomson vs. Maximo Blanco, 3 rounds, lightweights; Mike Kyle vs. Marcos Rogerio de Lima, 3 rounds, light heavyweights; Jordan Mein vs. Evangelista Santos, 3 rounds, welterweights; Amanda Nunes vs. Alexis Davis, 3 rounds, bantamweights At Atlantic City (Bellator 49, MTV2): Douglas Lima vs. Steve Carl, 3 rounds, welterweights; Dan Hornbuckle vs. Luis Santos, 3 rounds, welterweights; Ben Saunders vs. Rick Hawn, 3 rounds, welterweights; Brent Weedman vs. Chris Lozano, 3 rounds, welterweights; Alexandre Bezerra vs. Scott Heckman, 3 rounds, featherweights; Kenny Foster vs. Andy Main, 3 rounds, featherweights; Giedrius Karavackas vs. LeVon Maynard, 3 rounds, welterweights; Azunna Anyanwu vs. J.A. Dudley, 3 rounds, heavyweights; Brylan Van Artsdalen vs. Joel Roberts, 3 rounds, featherweights At Birmingham, England (BAMMA 7): Frank Trigg vs. Jim Wallhead, 3 rounds, middleweights; Joey Villasenor vs. Che Mills, 3 rounds, welterweights; Rob Sinclair vs. Leonardo Santos, 5 rounds, lightweights; Jack Marshman vs. Carl Noon, 3 rounds, middleweights; Efrain Escudero vs. Tim Radcliffe, 3 rounds, lightweights; Matt Ewin vs. Valentino Petrescu, 3 rounds, middleweights; Andre Winner vs. Jason Ball, 3 rounds, welterweights; Tim Newman vs. Shane Omer, 3 rounds, lightweights; Dale Hardiman vs. Scott Jansen, 3 rounds, lightweights; Lee Taylor vs. Tom Breese, 3 rounds, welterweights; Richard Walker vs. Shah Hussein, 3 rounds, welterweights; Fraser Opie vs. Robert Krecicki, 3 rounds, light heavyweights At Independence, Missouri (Shark Fights 19, Fuel TV tape-delay): Josh Neer vs. Romario Manoel da Silva, 3 rounds, welterweights; Rob Kimmons vs. Chuck Parmelee, 3 rounds, middleweights

September 16

At Houston (Legacy Fighting Championship 8, HDNet): Jorge Patino vs. Pete Spratt, 3 rounds, welterweights; Andrew Craig vs. Eric Schambari, 3 rounds, middleweights; Steve Garcia vs. Steven Peterson, 3 round, bantamweights; Jimmy Flick vs. Chad Robichaux, 3 rounds, bantamweights; Larry Crowe vs. Ike Villanueva, 3 rounds, light heavyweights; Bubba Bush vs. Josh Foster, 3 rounds, middleweights; John Malbrough vs. Jeff Rexroad, 3 rounds, welterweights; Evert Gutierrez vs. Alex Morono, 3 rounds, welterweights; Nate Garza vs. Cody Williams, 3 rounds, featherweights; Rashon Lewis vs. Ricardo Talavera, 3 rounds, welterweights; Lee Higgins vs. Scotty Juarez, lightweights; Mark Garcia vs. Daniel Kim, 3 rounds, welterweights

September 17

At New Orleans, La. (UFC Fight Night 25, Spike): Jake Shields vs. Jake Ellenberger, 3 rounds, welterweights; Dongi Yang vs. Court McGee, 3 rounds, middleweights; Erik Koch vs. Jonathan Brookins, 3 rounds, featherweights; Alan Belcher vs. Jason MacDonald, 3 rounds, middleweights; Vagner Rocha vs. Cody McKenzie, 3 rounds, lightweights; Shamar Bailey vs. Evan Dunham, 3 rounds, lightweights; Matt Riddle vs. Lance Benoist, 3 rounds, welterweights; DeMarques Johnson vs. Clay Harvison, 3 rounds, welterweights; Daniel Roberts vs. Anthony Waldburger, 3 rounds, welterweights; Mike Lullo vs. Mackens Semerzier, 3 rounds, featherweights; Ken Stone vs. Donny Walker, 3 rounds, bantamweights; Justin Edwards vs. Jorge Lopez, 3 rounds, welterweights At Hollywood, Fla. (Bellator, MTV2): Bryan Baker vs. Jared Hess, 3 rounds, middleweights; Alexander Shlemenko vs. Zelg Galesic, 3 rounds, middleweights; Sam Alvey vs. Vitor Vianna, 3 rounds, middleweights; Victor O'Donnell vs. Brian Rogers, 3 rounds, middleweights; Ailton Barbosa vs. TBA, 3 rounds, welterweights

September 23

At Las Vegas (Strikeforce Challengers 19, Showtime): Lorenz Larkin vs. Virgil Zwicker, 3 rounds, light heavyweights; Lavar Johnson vs. Shawn Jordan, 3 rounds, heavyweights; Ryan Couture vs. Maka Watson, 3 rounds, lightweights; Brian Melancon vs. Felipe Portela, 3 rounds, welterweights

September 24

At Denver (UFC 135, Pay-Per-View): Jon Jones vs. Quinton Jackson, 5 rounds, light heavyweights; Matt Hughes vs. Diego Sanchez, 3 rounds, welterweights; Nate Diaz vs. Takanori Gomi, 3 rounds, lightweights; Damacio Page vs. Norifumi Yamamoto, 3 rounds, bantamweights; Ben Rothwell vs. Mark Hunt, 3 rounds, heavyweights; Travis Browne vs. Rob Broughton, 3 rounds, heavyweights; Tony Ferguson vs. Aaron Riley, 3 rounds, lightweights; Nick Ring vs. Tim Boetsch, 3 rounds, middleweights; Ricardo Romero vs. James Te Huna, 3 rounds, Diego Nunes vs. TBA, 3 rounds, featherweights; Cole Escovedo vs. Takeya Mizugaki, 3 rounds, bantamweights At TBA (Bellator 51, MTV2): Joe Warren vs. Alexis Vila, 3 rounds, bantamweights; Ed West vs. Luis Alberto Nogueira, 3 rounds, bantamweights; Joe Soto vs. Eduardo Dantas, 3 rounds, bantamweights; Marcos Galvao vs. Chase Beebe, 3 rounds, bantamweights At Saitama, Japan (Dream.17): Takeshi Inoue vs. Caol Uno, 3 rounds, featherweights; Shinya Aoki vs. Rob McCullough, 3 rounds, lightweights; Satoru Kitaoka vs. Willamy Freire, 3 rounds, lightweights; Tatsuya Kawajiri vs. Joachim Hansen, 3 rounds, featherweights; Hideo Tokoro vs. Antonio Banuelos, 3 rounds, bantamweights; Masakazu Imanari vs. Abel Cullum, 3 rounds, bantamweights; Bibiano Fernandes vs. Takafumi Otsuka, 3 rounds, bantamweights; Rodolfo Marques vs. Yusup Saadulaev, 3 rounds, bantamweights; Gerald Harris vs. Kazuhiro Nakamura, 3 rounds, light heavyweights

September 30

At Laughlin, Nevada (Shark Fights 20, Fuel TV): Jared Downing vs. Georgi Karakhanyan, 3 rounds, featherweights

October 1

At Washington D.C. (UFC Live 6, Versus): Dominick Cruz vs. Demetrious Johnson, 5 rounds, bantamweights; Charlie Brenneman vs. Anthony Johnson, 3 rounds, welterweights; Stefan Struve vs. Pat Barry, 3 rounds, heavyweights; Shane Roller vs. T.J. Grant, 3 rounds, lightweights; Mac Danzig vs. Matt Wiman, 3 rounds, lightweights; Yves Edwards vs. Rafaello Oliveira, 3 rounds, lightweights; Paul Sass vs. Michael Johnson, 3 rounds, lightweights; Mike Easton vs. Jeff Hougland, 3 rounds, bantamweights; Fabio Maldonado vs. Aaron Rosa, 3 rounds, light heavyweights

October 8

At Houston, Texas (UFC 136, Pay-Per-View): Frankie Edgar vs. Gray Maynard, 5 rounds, lightweights; Jose Aldo vs. Kenny Florian, 5 rounds, featherweights; Chael Sonnen vs. Brian Stann, 3 rounds, middleweights; Melvin Guillard vs.Joe Lauzon, 3 rounds, lightweights; Jeremy Stephens vs. Anthony Pettis, 3 rounds, lightweights; Dave Herman vs. Mike Russow, 3 rounds, heavyweights; Demian Maia vs. Jorge Santiago, 3 rounds, middleweights; Josh Grispi vs. Matt Grice, 3 rounds, featherweights; Nick Catone vs. Aaron Simpson, 3 rounds, middleweights; Joey Beltran vs. Stipe Miocic, 3 rounds, heavyweights At Uncasville, Conn. (Reality Fighting): Gabriel Gonzaga vs. Parker Porter, 3 rounds, heavyweights

October 14

At Edmonton (Maximum Fighting Championship 31, HDNet): Rameau Thierry Sokoudjou vs. Ryan Jimmo, 3 rounds, light heavyweights; Sabah Fadai vs. Mukai Maromo, 3 rounds, lightweights; Richie Whitson vs. Kajan Johnson, 3 rounds, lightweights

October 15

At Atlantic City (Bellator 54, MTV2): Eddie Alvarez vs. Michael Chandler, 5 rounds, lightweights

October 29

At Las Vegas (UFC 137, Pay-Per-View): Georges St. Pierre vs. Nick Diaz, 5 rounds, welterweights; B.J. Penn vs. Carlos Condit, 3 rounds, welterweights; Cheick Kongo vs. Matt Mitrione, 3 rounds, heavyweights; Jeff Curran vs. Scott Jorgensen, 3 rounds, bantamweights; Roy Nelson vs. Mirko Filipovic, 3 rounds, heavyweights; Sam Stout vs. Dennis Siver, 3 rounds, lightweights; Hatsu Hioki vs. George Roop, 3 rounds, featherweights; Brandon Vera vs. Eliot Marshall, 3 rounds, light heavyweights; Tyson Griffin vs. Bart Palaszweski, 3 rounds, featherweights; Tim Credeur vs. Brad Tavares, 3 rounds, middleweights; Danny Downes vs. Ramsey Nijem, 3 rounds, lightweights

November 5

At Birmingham, England (UFC 138, Spike TV tape-delay): Chris Leben vs. Mark Munoz, 5 rounds, middleweights; Brad Pickett vs. Renan Barao, 3 rounds, bantamweights; Thiago Alves vs. Papy Abedi, 3 rounds, welterweights; John Hathaway vs. Pascal Krauss, 3 rounds, welterweights; Anthony Njokuani vs. Paul Taylor, 3 rounds, lightweights; Terry Etim vs. Edward Faaloloto, 3 rounds, lightweights; Michihiro Omigawa vs. Jason Young, 3 rounds, featherweights; Philip De Fries vs. Oli Thompson, 3 rounds, heavyweights; Chris Cope vs. Che Mills, 3 rounds, welterweights; Mark Scanlon vs. James Head, 3 rounds, welterweights; Chris Cariaso vs. Vaughan Lee, 3 rounds, bantamweights

November 12

At Anaheim, Calif., (UFC on FOX, FOX): Pablo Garza vs. Dustin Poirier, 3 rounds, featherweights

November 19

At San Jose, Calif. (UFC 139, Pay-Per-View): Cain Velasquez vs. Junior dos Santos, 5 rounds, heavyweights; Urijah Faber vs. Brian Bowles, 3 rounds, bantamweights; Martin Kampmann vs. Rick Story, 3 rounds, welterweights; Josh Koscheck vs. TBA, 3 rounds, middleweights; Chris Weidman vs. Tom Lawlor, 3 rounds, middleweights; Rafael dos Anjos vs. Gleison Tibau, 3 rounds, lightweights

December 2

At Lemoore, Calif. (Tachi Palace Fights 11): Eddie Yagin vs. Isaac DeJesus, 5 rounds, featherwieghts

December 3

At Las Vegas (UFC - The Ultimate Fighter 14): Jason Miller vs. Michael Bisping, 3 rounds, middleweights

December 10

At Montreal, Quebec, Canada (UFC 140, Pay-Per-View): TBA *ESPN2 shows hit ESPN.com immediately following the ESPN2 broadcast.
**All shows will air on ESPNUK and other international channels. Check local listings.